אידוי וארומתרפיה – מושגים בסיסים

אידוי וארומתרפיה

אידוי וארומתרפיה הינם תהליכים בו הצמח מתחמם עד לנקודה בה הוא משחרר את החומרים הפעילים בו, ומפיק אדים. יתרון תהליך זה על שריפת הצמח הוא שאין בעירה, ולכן, לא משתחררים רעלים המצויים בעשן.  שאיפת האדים, לעומת העשן, הרבה יותר נעימה, נוחה ולא שורפת בגרון.

אידוי וארומתרפיהארומה-תרפיה וניחוחות הצמחים

רוב הניחוחות וארומות הצמחים, שאנו נהנים מריחם, מופקים משמנים שהופרשו מהם. ריחו של עץ האורן, כשאנו עוברים לידו במהלך טיול ביער, או ריחו של צמח הלבנדר המוכר, כולם מופרשים מהעצים או הפרחים כשמנים. לא רק שניחוחות השמנים הללו נעימים לחוש הריח שלנו, יש להם השפעה ישירה גם על הבריאות שלנו. לדוגמא, לשמן הלבנדר יש השפעה מרגיעה והוא מחזק את השינה.

אידוי וארומתרפיה

לשמני קנאביס, יסמין, אקליפטוס, ורדים, רוזמרין וקמומיל, לדוגמא, יש היסטוריה ארוכה ומפוארת של שימוש כבשמים, או חומר מבשם אחר כלשהו. הם ידועים בהשפעותיהם החיוביות, הן בפן הפיזי והן בפן המנטלי-מחשבתי. האידוי משמש כתהליך הפרדה של החומרים הפעילים מתוך הצמח והכנתם לשאיפה. שאיפת האדים גורמת להשפעה מיידית והינה יעילה יותר מעישון.

מה ההבדל בין אידוי וארומתרפיה לעישון?

לפני שנראה את ההבדל ביניהם, נדבר על איך כל אחד מהם מופקעשן נוצר מאש גלויה, דרך שריפה או בעירה. כשאני מעשנים צמח כמו קנאביס רפואי או טבק, הצמח נהרס כליל על ידי הטמפרטורה הגבוהה של האש. אידוי, מצד שני, הוא תהליך שלא כולל אש גלויה. כשקנאביס רפואי מאויד, הוא מחומם בדיוק לטמפרטורה בה הקנבינואידים משנים את מצב צבירתם ממוצקים לחלקיקי גז.

ממה מורכבים העשן והאדים?

כאשר קנאביס רפואי נשרף, הרבה מהקנבינואידים שבצמח פשוט נהרסים מהחום. מחקרים קובעים כי העשן שמופק משריפת הצמח מכיל 88 אחוזים של חומר אנטי-קנבינואידי. משמעות העניין, היא שעישון קנאביס רפואי, למעשה, מבזבז חלק נכבד מהחומר הפעיל בצמח. לכן, תהליך האידוי גם חסכוני – תהליך זה מכשיר את כל הקנבינואידים לשאיפה, במקום לשרוף אותם. להבדיל מעשן, אדים הם נקיים וטהורים בהרבה. משום שאין שום בעירה בתהליך האידוי, אין גם רעלים המופצים בעשון. אדי הקנאביס הרפואי מכילים 95 אחוז קנבינואידים, כשחמשת האחוזים הנותרים הם תרכובות טבעיות המצויות בצמח. חוויית האידוי היא טהורה ויעילה בהרבה מעישון.

מה לגבי הריח?

כידוע, ריחו של העשן ניכר למרחקים, נדבק לבגדים ולשיער, ולא נעים בכלליות. אדים מתפזרים מהר יותר מעשן, ולכן הריח שהם מפיקים הוא חלש יותר, עדין יותר ולא נדבק.

מבחינה בריאותית

כאמור, בשאיפת אדים אנו לא שואפים חומרים רעילים שאנו כן שואפים בעישון. לכן, כמובן, אנו פחות חשופים לרעלים אלו שעלולים להשפיע עלינו לרעה מבחינה בריאותית.

דיסקרטיות וניידות

גלגול ועישון זו פעולה קלה, נוחה והאקססוריז הנחוצים הם ניידים לחלוטין. במכשירי אידוי המצב הוא קצת שונה, כשהם מעט גדולים יותר וקשה לקחת אותם איתנו. אמנם, כניסתם לשוק של מכשירי אידוי ניידים וקטנים כעטי האידוי שינתה לגמרי את חוקי המשחק. לא רק שהם איכותיים ויעילים כמו מכשירי האידוי הנייחים, הם לרוב לא גדולים מסיגריה ומוכנים לשימוש תוך כחמש שניות של הכנה.


אך מה באמת קורה במכשיר הזה? איך תהליך האידוי קורה? בסך הכל, התהליך הוא חימום הקנאביס הרפואי עד לנקודה בה הקנבינואידים מתאיידים לאוויר, בטמפרטורה בה התהליך לא שורף את הצמח בכלל. האדים שיוצאים הם נטולי כל רעלים שמשתחררים כתוצאה משריפת הצמח, כמו זפת ופחמן דו חמצני. ישנן שתי דרכים לחימום הצמח – "הולכת" החום, ו"הסעת" החום.

הולכת החום

מגע ישיר בין הצמח לגוף המחמם. במכשירי אידוי מבוססי הולכה, כאמור, הצמח נוגע בגוף המחמם. ברוב המכשירי האידוי המשתמשים בטכניקה זו יש פלטת חימום שמחממת באופן ישיר את הצמח וגורמת לשחרור מהיר של הקנבינואידים לאוויר, ישר לשאיפה.

 •  יתרונות הולכת החום:
  1.  הצמח מחומם באופן ישיר, תהליך האידוי קורה מהר יותר ומשתחררים יותר אדים לשאיפה ישר כשהמכשיר מופעל.
  2. מכשירי אידוי עם טכניקה זו לרוב יהיו מעט זולים יותר ועיצובם יהיה פשוט יותר לשימוש.
 • חסרונות הולכת החום:
  1. בזמן שלצמח יש מגע ישיר עם הגוף המחמם, ישנו סיכוי מעט גבוה יותר להישרפות הצמח.
  2. השליטה בטמפרטורה היא פחות מדויקת, ולכן מעט קשה לשלוט באדים המונפקים.

הסעת החום

אין מגע בין הצמח לגוף המחמם, החום מועבר על ידי אוויר חם. במכשירי אידוי מבוססי הסעת חום, הצמח, כאמור, מחומם על ידי זרמי אוויר חם. לרוב, יפריד חוצץ כלשהו בין הצמח למקור החימום, וכך ימנע ממנו מלהשרף. מקור החימום יחמם את האוויר לטמפרטורה מדויקת. האוויר יעבור דרך ומסביב לצמח, יחמם אותו ויגרום לאידוי הקנבינואידים.

 • יתרונות הסעת החום:
  1. במאיידים מבוססי הסעת חום ניתן לשלוט בטמפרטורה באופן מדויק יותר
  2. השליטה המדויקת בטמפרטורה וחוסר המגע בין הצמח לגוף המחמם מפחיתים את הסיכוי להישרפות הצמח באופן משמעותי.
  3.  מאיידים אלו יהיו נוחים יותר לשימוש, בעיקר למתחילים.
 • חסרונות הסעת החום:
  1. כתוצאה מכך שאין מגע ישיר בין הצמח למקור החימום, זמן החימום עלול להיות מעט ארוך יותר מבמאיידים מבוססי הולכה.

לסיכום, שני סוגי מכשירי האידוי עובדים מצוין ומביאים לתוצאה הרצויה. אך בשל השליטה המדויקת בטמפרטורה והפצת החום השווה, מכשירי אידוי מבוססי הסעת חום יהיו לרוב בחירה מעט יותר נפוצה, בעיקר כשמדובר על איידים נייחים.

מידע נוסף על מכשירי אידוי נמצא למצוא במאמרים:
מה הם מכשירי אידוי ולמה כדאי להתחיל להשתמש בהם?
טמפרטורות אידוי – המדריך המלא

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *